Kayseri`de kurbanlık veya adaklık almak isteyen bir insanın aklında soru işaretleri bulunmaktadır. Sektörümüzde bulunan çoğu besici kurbanlık yada adaklık almak isteyen bir insanın aradığı cevapları vermekte güçlük çekmektedir. Azizoğlu besicilik olarak amacımız tüm Kayseri halkının kurbanlık yada adaklık alırken kafasında hiç bir soru işareti olmadan sorularının cevaplarını en şeffaf şekilde almasıdır. Siz değerli Kayseri halkının kurbanlık yada adaklık alırken genelde aklınızda oluşan sorulara bu bölümde cevap vermekteyiz. Bu bölümde aradığınız sorunun cevabını bulamıyor iseniz bizimle iletişime geçip tüm sorularınıza anında cevap alabilirsiniz.

1- Hangi Hayvanlar Kurbanlık veya Adaklık Olur ?

Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için, koyun ve keçinin bir, sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşını doldurmuş olması gerekir. Ancak altı ayını tamamlayan koyun bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebilir. Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin bir kısmının olmaması, kurban edilmesine mani teşkil etmez.

2- Kurbanlık veya Adaklık Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Kurbanlık hayvanların sağlıklı, besili, kulak küpesi bulunan, veteriner sağlık raporu, hayvan pasaportu, nakil belgesi olan ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlardan seçmeye dikkat edilmeli.

3- Aldığım Kurbanlık veya Adaklık Hangi Şartlar Kesiliyor ?

Kurbanlıklarınız tamamen İslamî usullere uygun şekilde uzman kasaplarımız tarafından kesimhane bölümünde kesiliyor.

4- Hayvanlarınızın Sağlık Durumu Nedir ? Veteriner Kontrolü Yapılıyor mu ?

Çiftliğimizde bulunan hayvanlarımızın sağlık taraması düzenli olarak uzman veteriner tarafından kontrol edilir.

5- Hayvanlar Kesimi Uzman Kişiler Tarafından mı Yapılıyor ?

Hayvanların kesimini gerçekleştiren kasaplarımız işlerinde uzman olan ve kasaplık sertifikası bulunan tecrübeli kişilerden oluşur.

6- Kesilen Kurbanlık veya Adaklık İstediğimiz Şekilde Pay Ediliyor mu?

Satın almış olduğunuz kurbanlığın kaç hisseye bölünmesini söylemeniz yeterli. Kasaplarımız tarafından sizlerin istediği şekilde kurbanlığınız pay edilir.

7- Satın Aldığım Hayvanı Kendi Yerimde Kesmek İstiyorum Ücretsiz Nakliyeniz Var mı ?

Satın almış olduğunuz büyükbaş veya küçükbaş hayvanı kendi yerinizde kesmek istiyorsanız Azizoğlu besicilik sizlere ücretsiz nakliye imkanı sunarak kapınıza kadar kurbanlığınızı getirir.

8- Büyükbaş veya Küçükbaş Kurbanlıkların Fiyatları Nedir ?

Azizoğlu besicilik olarak çiftliğimizde bulunan kurbanlıkların fiyatlarını için bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Satılan kurbanlığın cinsine ve türüne göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bu sebeple en net fiyat bilgisi için iletişim sayfamızdan bizlere ulaşmanız gerekir.

9- Çiftliğiniz Tarım Bakanlığından Onaylı mı ?

Azizoğlu besi çiftliği tarım bakanlığı onaylıdır. Ayrıca çiftliğimizdeki tüm hayvanlarımızın pasaportları bulunmaktadır.

10- Toplu Kurbanlık Alımlarında İndirim Sağlıyor musunuz ?

Toplu kurbanlık alımı yapmak isteyen bireysel veya kurumsal müşterilerimize indirim sağlıyoruz. İndirim oranları alacağınız hayvanın cinsine ve adetine bağlı olarak değişiklik gösterir. En net fiyat bilgisi için iletişime geçebilirsiniz.

11- Çiftliğinizde Pandemi (Covid-19) İçin Alınmış Tedbirler Var mı ?

Azizoğlu besicilik pandemi sürecinde tüm tedbirleri almıştır. Çiftliğimizdeki tüm çalışanlarımız Maske ve mesafe kurallarına uygun olarak hareket eder. Çiftliğimizde dezenfektan standı bulunmaktadır.